Jak poradzić sobie z depresją?

Jak poradzić sobie z depresją? Jak powinno wyglądać leczenie depresji (Warszawa)? Poszukiwania odpowiedzi na te pytania zajmują sporą grupę osób. Depresja może wystąpić w każdym wieku, pojawia się zarówno u dzieci, młodzieży, jak i u dorosłych. W różnych grupach wiekowych depresja może mieć różny przebieg i objawy. Może też wymagać odmiennych oddziaływań terapeutycznych.

Kobieta, która zmaga się z depresją. Leczenie depresji Warszawa

Depresja to po prostu niezdolność do budowania przyszłości
Rollo May

Przyczyny powstawania depresji

Depresja jest zjawiskiem bardzo złożonym i na jej pojawienie się ma wpływ wiele różnych czynników. Na jej mogą mieć wpływ:

  • czynniki biologiczne (np. czynniki genetyczne, zmiany poziomu neuroprzekaźników w mózgu, stan zdrowia somatycznego, choroby przewlekłe, uzależnienia),
  • czynniki psychologiczne (np. stresujące wydarzenia życiowe, trudności rodzinne, negatywny sposób myślenia),
  • czynniki społeczne (np. poczucie samotności, trudna sytuacja zawodowa, szkolna lub materialna).

Wymienione przyczyny często występują równocześnie. Warto mieć ich świadomość, żeby dowiedzieć się, jak poradzić sobie z depresją.

Biologiczne przyczyny depresji

Do powstania depresji mogą przyczynić się czynniki biologiczne, wśród których wymienia się:

  • czynniki genetyczne,
  • zmiany w działaniu niektórych obszarów mózgu,
  • stan zdrowia somatycznego, choroby przewlekłe,
  • uzależnienia.

Czynniki genetyczne a depresja

Zaburzenie depresyjne może występować w kolejnych pokoleniach. Nie odkryto genu depresji, ale jest kilkanaście miejsc w genomie ludzkim o odrębnej budowie u osób chorujących na depresję w porównaniu z osobami zdrowymi. Zapisane w genach informacje są jedynie pewną predyspozycją do choroby. To, czy ona się ujawni, zależy od działania różnych innych zmiennych.

Działanie mózgu a depresja

Podłożem depresji może być nieprawidłowe funkcjonowanie niektórych obszarów mózgu: układu limbicznego (części mózgu kierującej naszym zachowaniem, reakcjami obronnymi, agresją, instynktem macierzyńskim i popędem seksualnym), podwzgórza (części układu limbicznego odpowiedzialnej za regulację uczucia głodu i sytości, pragnienia, temperatury ciała oraz odczuwanie przyjemności) lub układu siatkowego (regulującego stan snu i czuwania), a dokładnie zakłócenia w przekazywaniu substancji chemicznych (serotoniny, noradrenaliny i dopaminy) w tych obszarach mózgu.

Inne choroby a depresja

Depresja może pojawić się w przebiegu niektórych chorób przewlekłych (np. cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby nowotworowe). Choroby te często powodują duże ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu. Pacjenci nieraz nie radzą sobie psychicznie z tymi zmianami, dlatego mogą pojawić się u nich stany obniżonego nastroju i depresji. Wtedy odpowiedź na pytanie, jak poradzić sobie z depresją, jest szczególnie istotne.

Psychologiczne przyczyny depresji

Wśród czynników psychologicznych wymienia się:

  • stresujące wydarzenia życiowe,
  • trudności w relacjach małżeńskich, rodzinnych i z innymi osobami,
  • negatywny sposób myślenia.

Stres a depresja

Stres jest niebezpieczny szczególnie wtedy, gdy utrzymuje się przez długi okres. Kojarzy się on z negatywnymi doświadczeniami życiowymi. Stres pojawia się jednak także przy okazji wydarzeń pozytywnych, które niosą ze sobą znaczące zmiany życiowe i nowe wymagania. Wydarzenia stresowe w życiu człowieka są związane z silnymi emocjami i wymagają dużych pokładów energii na dostosowanie się do nowej sytuacji. Takie sytuacje to np.: straty i zawody emocjonalne (np. śmierć bliskiej osoby, rozwód, rozstanie, zmiana miejsca zamieszkania i środowiska życia (np. w wyniku migracji, zmiany pracy), utrata pracy lub awans zawodowy.

Pesymistyczny sposób myślenia

Niektórzy ludzie widzą swoje postępowanie, wysiłki i szanse głównie w ciemnych barwach. Takie osoby umniejszają swoje dokonania, negatywnie wyrażają się o sobie i swoich doświadczeniach, nie wierzą, że mogą sami lub z pomocą specjalisty poradzić sobie z depresją. Nie znajdują w swoich działaniach sensu i czują, że ich starania nie mają szans powodzenia. Osoby, które w pesymistyczny sposób myślą o własnej osobie, otoczeniu i przyszłości, generują przeżywanie wielu trudnych emocji. W podejściu tym zakłada się, że zaburzenia depresyjne (obniżenie nastroju) są wynikiem zaburzeń myślenia.

Społeczne przyczyny depresji

Wśród czynników społecznych, które mogą wpłynąć na powstanie depresji, możemy wymienić:

  • zawężona sieć wsparcia społecznego,
  • poczucie samotności,
  • trudna sytuacja zawodowa, szkolna,
  • niesatysfakcjonująca sytuacja materialna.

Bezrobocie, kłopoty finansowe, problemy małżeńskie, rozwód, zerwanie związku, śmierć ukochanej osoby, samotność lub izolacja – wszystko to może w rezultacie doprowadzić do sytuacji, z którą człowiek nie będzie umiał sobie poradzić, która go przerośnie. Takie zdarzenia nie zawsze muszą prowadzić do depresji. Są jednak wymieniane jako jedne z ewentualnych jej przyczyn. W takich przypadkach skuteczne leczenie depresji opiera się na pomocy choremu w rozwiązaniu problemów i trudności życiowych.

Należy pamiętać, że depresja występuje często bez żadnych zrozumiałych przyczyn. Nasi psychoterapeuci mają duże doświadczenie we wspieraniu Klientów w rozumieniu ich sytuacji i w odpowiedzi na pytanie, jak poradzić sobie z depresją.

Leczenie depresji Warszawa

Kobieta na łóżku myśli jak poradzić sobie z depresją.

Objawy depresji

Objawy depresji to: zniechęcenie, smutek, przygnębienie i wyczerpanie, które trwają przez wiele tygodni lub dłużej. Zmienia się poczucie własnego ciała, pojawia się uczucie ciężkości i ogromnego przytłoczenia. Obraz siebie, świata i przyszłości ma zabarwienie negatywne. Depresja charakteryzuje się również brakiem aktywności, izolacją społeczną, wyobcowaniem. Depresyjny nastrój przeważa w ciągu dnia i jest obecny niemal codziennie. Chora osoba relacjonuje smutek i pustkę, a inni zauważają jej złą kondycję i zmęczenie. Objawy depresji mogą być inne u każdego pacjenta i dlatego niekiedy trudno ją rozpoznać. Trudno też odpowiedzieć na pytanie, jak poradzić sobie z depresją.

Podsumowując, charakterystyczne dla depresji są:

  • brak apetytu i znaczny spadek wagi ciała lub wzmożony apetyt i duży przyrost wagi
  • bezsenność lub nadmierna potrzeba snu
  • psychomotoryczne pobudzenie lub spowolnienie
  • utrata energii, zmęczenie
  • poczucie bezwartościowości, samoobwinianie oraz nadmierne lub nieadekwatne poczucie winy
  • odczuwane lub rzeczywiście istniejące zmniejszenie zdolności myślenia i koncentracji
  • powtarzające się myśli o śmierci, samobójcze plany czy też próby popełnienia samobójstwa

Istnieje duża różnorodność w tym, jak osoby manifestują depresję. U niektórych występuje klasyczne przygnębienie, obniżony nastrój i spadek energii. Inni wydają się niespokojni, u wielu zauważalny jest gniew, niektórzy nadużywają różnych substancji, jeszcze inni doświadczają chronicznego bólu. Dla pewnych osób depresja to dramatyczne zmiana w ich dotychczas dobrym funkcjonowaniu, u innych rozwija się ona stopniowo.

Jak poradzić sobie z depresją?

Bez względu jednak na źródło depresji należy ją traktować poważnie. Depresja to nie jest zwykła chandra. To choroba, którą się leczy. Bez odpowiedniego wsparcia może mieć nawroty. Trafnie postawione rozpoznanie i właściwe leczenie zazwyczaj przynosi poprawę funkcjonowania i ulgę w cierpieniu. Leczenie farmakologiczne oraz psychoterapia pozwalają poradzić sobie z depresją, dają szansę na powrót do zdrowia. Leczenie farmakologiczne może poprawiać nastrój poprzez stabilizację działania różnych substancji w mózgu, ale kluczową rolę w radzeniu sobie z depresją powinna odgrywać psychoterapia. Ważna jest także psychoedukacja osoby dotkniętej chorobą i jego najbliższego otoczenia.

Leczenie depresji Warszawa

Jak poradzić sobie z depresją – podejście systemowe

W myśleniu systemowym w psychoterapii zakłada się, że określone zachowanie problemowe jest zawsze największym zasobem Klienta i sposobem rozwiązania jakiegoś problemu. W takim ujęciu – długotrwałe doświadczanie smutku, spadek energii, zainteresowań, negatywne myślenie o sobie i rzeczywistości, zaburzenia snu, apetytu i in. – są działaniem osoby, żeby zadbać o coś bardzo ważnego dla niej. Dziecko przeżywające depresję może w ten sposób dbać o scalenie skonfliktowanej rodziny, która zaczyna koncentrować siły, uwagę, energię na ratowaniu jednego z członków rodziny. Przybliżenie Klientowi przez psychoterapeutę takiego sposobu patrzenia na to, co się dzieje w jego życiu, może spowodować zmianę perspektywy i próby uzyskania ważnych dla Klienta celów w inny sposób. Takie podejście akcentuje fakt, że każdy człowiek zawsze dąży do wzrostu, rozwoju, dbania o swoje potrzeby. Jeżeli pojawiają się określone trudności, które niektórzy określiliby mianem depresji, są one PO COŚ.

W Widokach zapewniamy skuteczne leczenie depresji – Warszawa, ul. Zajęcza 7.
Skontaktuj się z nami.

Obserwuj nas i bądź na bieżąco

Zobacz także

Chyba wszyscy rodzice zadają sobie pytanie, jak być dobrym rodzicem. Pracując z rodzicami, słuchając opowieści o ich rodzicielstwie, często powstaje w mojej głowie obraz człowieka, dźwigającego wielki, ciężki bagaż. W dużej mierze wypełnia go poczucie winy, niepewność, zmęczenie, krytyka przyjmowana od najbliższego otoczenia, lęk przed oceną. Trudno, niosąc taki bagaż, być rodzicem mającym energię każdego […]

Czy zdarzyło ci się kiedyś poczuć, że nie zasługujesz na swoje sukcesy, że zostałeś „przeoczony” przez los, a twoje osiągnięcia wynikają jedynie z przypadku? Być może to, czego doświadczasz to syndrom oszusta. To zjawisko psychologiczne dotyka wielu ludzi, szczególnie tych, którzy odnoszą sukcesy w swojej dziedzinie, ale nie potrafią zaakceptować własnej wartości i umiejętności. Czym […]

Uogólnione zaburzenia lękowe (ang. generalized anxiety disorder, GAD) to jedno z zaburzeń lękowych, które charakteryzuje się przewlekłym, nadmiernym i niewspółmiernym lękiem i niepokojem wobec codziennych spraw. GAD może wpłynąć na codzienne funkcjonowanie osoby i jej zdolność do wykonywania zadań i działań. Osoby z GAD często odczuwają również fizyczne objawy, takie jak bóle głowy, nudności, niestrawność, […]