Leczenie depresji – co pomaga, a co przeszkadza?

Leczenie depresji przebiega głównie w procesie psychoterapii oraz farmakoterapii. W artykule podpowiadamy, co oprócz tego pomaga, a co zdecydowanie przeszkadza w leczeniu depresji. „Gdy robisz swój plan dnia, po czym przychodzą objawy depresji i nie jesteś w stanie zrealizować żadnego z punktów”, „gdy wiesz, co mogłoby Ci pomóc poczuć się lepiej, ale nie jesteś w stanie tego robić”, „gdy masz poczucie straty, bo nie jesteś w stanie cieszyć się z rzeczy, które kiedyś sprawiały Ci radość”, „gdy chcesz się przed kimś otworzyć, ale nie wiesz, jak wytłumaczyć, co się dzieje w Twojej głowie”, „gdy czujesz frustrację, kiedy ktoś mówi: „musisz po prostu bardziej się postarać”, „gdy czujesz się totalnie samotny, ale jednocześnie nie masz siły na kontakt z ludźmi” – te uczucia potrafi zrozumieć tylko osoba z depresją. To choroba, na którą cierpi coraz więcej osób na całym świecie. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak krok po kroku z niej wyjść.
 

Czy niektórzy udają depresję?

Zanim przejdziemy do omówienia tego, co jest wspierające podczas procesu leczenia depresji, dotkniemy ważnej kwestii, z którą nieraz spotykają się osoby chorujące na depresję. Część społeczeństwa nadal jest przekonana, że niektórzy udają, że są chorzy na depresję. Nie jest to prawda. Natomiast sporo osób stosuje strategie, żeby ukryć swoją depresję, ponieważ obawiają się, że zostaną ocenione jako słabe lub leniwe.

Strategie, które niektórzy stosują, żeby ukryć swoją depresję:

– mówienie często: „jestem zmęczony” jako wyjaśnienie dla obniżonego nastroju
 
– udawanie uśmiechu, ponieważ nie chcą obciążać innych swoimi problemami
 
– mówienie niewiele z powodu braku sił na rozmowę
 
– unikanie kontaktu wzrokowego z powodu obawy, że ktoś odkryje to, jak naprawdę się czują
 
– wybieranie powierzchownych tematów do rozmowy w związku z lękiem, że jeśli się otworzą, rozsypią się
 
Ludzie nie udają depresji. To bardzo niesprawiedliwa ocena. Bądź uważny – nigdy nie wiesz, co tak naprawdę przeżywa osoba, z którą masz kontakt. Nie musisz pomagać, ale nie oceniaj.
 

Leczenie depresji – czego nie robić?

Tego nie rób podczas epizodu depresji:

Porównywanie się z innymi. Przeglądanie Instagrama i Faceboka i patrzenie na szczęśliwe momenty innych osób (podróże, sukcesy zawodowe, udane stylizacje) może napędzać negatywne myśli na temat Ciebie i Twojego życia.
 
Wypominanie sobie, że czujesz się źle. „Mam wszystko, czego mi potrzeba. Czemu nie umiem się tym cieszyć?” Pamiętaj, że to depresja powoduje, że czujesz się źle. Gdybyś mógł, wybrałbyś inaczej. Zamiast pretensji do siebie, pielęgnowania poczucia winy, staraj się rozwijać współczucie względem siebie.
 
Oczekiwanie od siebie tego samego, czego od siebie oczekujesz, gdy nie jesteś w stanie depresyjnym. Kiedy masz mniej zasobów energetycznych, emocjonalnych, zmniejsz wymagania wobec siebie. Wszystkie zadania mogą być większym wyzwaniem, kiedy Twoją przestrzeń wypełnia smutek, negatywne myślenie o sobie i świecie.
 
Izolowanie się na dłuższy czas. Na jakiś czas możesz mieć potrzebę wycofania się, kiedy źle się czujesz. Na dłuższą metę zwiększa to poczucie przytłoczenia i lęk przed powrotem do kontaktów z innymi i Twoich spraw.
 
Na jakiś czas możesz mieć potrzebę wycofania się, kiedy źle się czujesz. Na dłuższą metę zwiększa to poczucie przytłoczenia i lęk przed powrotem do kontaktów z innymi i Twoich spraw.

Leczenie depresji to nie tylko psychoterapia i farmakoterapia

Leczenie depresji przebiega głównie podczas procesu psychoterapii. Jeżeli objawy znacznie utrudniają funkcjonowanie, warto także zgłosić się do lekarza psychiatry, który zdecyduje, czy potrzebna jest farmakoterapia. Ale leczenie depresji to nie tylko psychoterapia i farmakoterapia. To także:

 
Nauka przebaczania sobie. Zaprzestanie obwiniania siebie: za błędy, za to, co zrobił_ś i nie zrobił_ś w „trybie przetrwania”, za podjęcie złych decyzji, za nie podjęcie „słusznych decyzji”.
 
Praktykowanie dbania o siebie. Uważność na siebie – na to, co w emocjach i w głowie, na to, czego potrzebuje Twoje ciało.
 
Praca z negatywnymi przekonaniami na swój temat. Otwartość na różne perspektywy widzenia siebie, nie tylko tę negatywną (myślenie to NIE FAKTY), np.: „byłem ofiarą mobbingu być może nie dlatego, że jestem ofiarą, ale dlatego, że on czuł się niepewnie i potrzebował wyżyć się na mnie, żeby poczuć się pewniej”
 
Uczenie się nowych sposobów regulowania emocji – wyrażanie ich, medytacja, ćwiczenia, powrót do zainteresowań.
 
Małe kroki, które wykonujesz w stronę poprawy swojego zdrowia psychicznego mają znaczenie i prowadzą długofalowo do dużego wzrostu.

Leczenie depresji a wsparcie bliskich

Wsparcie bliskich to ważny aspekt w procesie leczenia depresji. Słowa, które może potrzebować usłyszeć osoba w depresji od osoby bliskiej to:
 
– lubię spędzać z Tobą czas, nawet wtedy, jeśli nie czujesz się dobrze
– moje życie jest lepsze dzięki temu, że w nim jesteś
– jestem z Ciebei dumn_; widzę, jak bardzo się starasz
– jestem tu dla Ciebie
– nie musisz być radosn_ cały czas; jesteś wystarczając_ taki, jak_ jesteś
 
Z kolei przykładowe pytania, które warto zadać osobie z depresją, żeby czuła wsparcie to:
 
– Jest coś, co mogę zrobić, żeby Cię wesprzeć?
 
– Jeśli jesteś gotowy mi powiedzieć, chciałbym zrozumieć, przez co przechodzisz. Opowiesz mi o tym? Jeśli nie, w porządku, ale jeśli będziesz gotowy, pamiętaj, że jestem.
 
– Czy chcesz, żebym po prostu pobył z Tobą? 
To, co zdecydowanie nie pomaga to ocenianie, krytykowanie, wyśmiewanie się, bagatelizowanie, proponowanie „złotych sposobów” na poradzenie sobie („pobiegaj, to od razu ci przejdzie”).
 

Po czym poznać, że leczenie depresji przynosi rezultaty?

Po tym poznasz, że leczenie depresji przynosi rezultaty:

 
– jesteś bardziej empatyczn_ w stosunku do samego / samej siebie, potrafisz zaakceptować błędy, które zdarza Ci się popełniać
 
– jesteś bardziej świadom_ tego, co sprawiło, że zachorował_ś
 
– częściej sięgasz po zdrowe dla Ciebie spsoosby regulowania emocji
 
– zaczynasz odczuwać przyjemność w niektórych sytuacjach, które być może wcześniej były dla Ciebie źródłem przyjemności
 
– potrafisz opisać słowami swoje uczucia, których doświadczasz lub doświadczał_ś podczas epizodu depresji
 
– zaczynasz wykonywać obowiązki, które przedtem często odkładał_ś lub których nie był_ś przedtem w stanie wykonywać
 
– czujesz się znów częścią świata, jesteś mniej „odrętwiał_”
 
– zaczynasz mieć większą ochotę na kontakt z ludźmi
 
– jesteś w stanie bardziej skoncentrować na pracy
 
Zauważaj te małe i większe zmiany i bądź z siebie dumn_. Każda zmiana na pewno kosztuje Cię wiele wysiłku. 

Co robić, kiedy znowu czujesz się gorzej?

Znowu czujesz się gorzej? Pamiętaj, że:

 
1. Zmiana nie przebiega linearnie. Gorszy czas jest częścią procesu. Nie „kasuje” on Twojego postępu.
 
2. Idzie Ci lepiej, niż podpowiada Ci Twoja głowa.
 
3. Jesteś siln_ i odporn_. Mogł_ś się o tym przekonać dzięki temu, co przeszłaś / przeszedłeś do tej pory.
 
4. Nie musisz rozwiązać wszystkiego od razu – skup się na zajęciu się 1-2 sprawami w danym czasie. Zbytnie martwienie się wszystkim na raz oraz tym, co może się wydarzyć w przyszłości, generuje duży.
 

Masz trudności i potrzebujesz wsparcia?

Leczenie depresji – podsumowanie

Nasz artykuł kładzie nacisk na to, że leczenie depresji to proces, w którym aktywna rola pacjenta odgrywa kluczową rolę. Praca nad samoświadomością, uważność na siebie i rozwijanie zdolności do samoakceptacji są niezmiernie istotne w procesie wychodzenia z depresji. Praca nad samoakceptacją jest kluczowym elementem leczenia depresji, prowadząc do głębszego zrozumienia siebie i redukcji negatywnego wpływu krytycznego myślenia na zdrowie psychiczne.

 

Mogą Cię także zainteresować inne nasze artykuły: Objawy depresji – charakterystyka | Widoki – Twoja Psychoterapia (widokipsychoterapia.pl)

Uogólnione zaburzenie lękowe (GAD) – objawy, przyczyny, leczenie (widokipsychoterapia.pl)

 

Odwiedź nas również na Facebooku : Widoki – Twoja Psychoterapia | Warsaw | Facebook 

oraz Instagramie: Widoki – Twoja Psychoterapia (@widoki_twoja_psychoterapia) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

Obserwuj nas i bądź na bieżąco

Zobacz także

Osobowość zależna w dziedzinie psychologii osobowości wywołuje liczne pytania dotyczące granic między normą a patologią. Choć wiele osób może manifestować cechy osobowości zależnej w pewnym stopniu, wartościowe jest zrozumienie, kiedy te cechy przekraczają granicę funkcjonowania zdrowej osobowości, prowadząc do zaburzenia osobowości zależnej. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak rozpoznawane są cechy osobowości zależnej, […]

Hipochondria to zaburzenie psychiczne związane z przekonaniem, że ma się poważną chorobę, które opiera się na błędnej interpretacji objawów somatycznych. Osoby z hipochondrią często nieustannie martwią się swoim zdrowiem, skłonne są do przeszukiwania Internetu w poszukiwaniu informacji na temat chorób i ich objawów oraz do częstych wizyt u lekarza i badań diagnostycznych, nawet jeśli lekarze […]

Uzależnienie od zakupów we współczesnym społeczeństwie to coraz poważniejszy problem. Zakupy stały się nie tylko sposobem na zdobycie potrzebnych przedmiotów, ale są często także formą rozrywki, relaksu i sposobem na poprawę nastroju. Jednak dla niektórych osób, zakupy mogą przerodzić się w obsesję, prowadząc do poważnych konsekwencji dla zdrowia psychicznego, problemów finansowych oraz kłopotów w relacjach […]