Psycholog Warszawa – osoba, która ukończyła studia psychologiczne, najczęściej 5 letnie studia magisterskie. Psycholog ma wiedzę dotyczącej ludzkiej psychiki. Posiada uprawnienia do wykonywania: diagnozy psychologicznej, opiniowania, orzekania (np. w poradni psychologiczno-pedagogicznej), poradnictwa, udzielania wsparcia psychologicznego. Psycholog nie jest lekarzem. Nie może więc przepisywać leków.
Do psychologa możemy wybrać się po poradę lub z problemami dnia codziennego np.: problemy wychowawcze, obniżony nastrój, trudności w radzeniu sobie ze stresem lub wówczas, gdy potrzebujemy diagnozy osobowości.
Psychoterapeuta – najczęściej psycholog (ale także nierzadko lekarz, pedagog, socjolog), który jest w trakcie lub ukończył dodatkowe, najczęściej 4 letnie szkolenie z zakresu psychoterapii – specjalistycznej metody pomagania osobom doświadczających trudności w obszarze życia psychicznego lub chcących siebie lepiej poznać i rozwijać. Istnieje wiele różnych szkół psychoterapii.
Szkoły te różnią się od siebie np. podejściem do relacji między klientem a terapeutą, formą przebiegu samej sesji czy sposobem wyjaśniania zachodzących mechanizmów.
Psycholog kliniczny – jest fachowcem, który ukończył dodatkowe 4 lub 5 letnie szkolenie specjalistyczne po zakończeniu studiów psychologicznych. Jest profesjonalnie przygotowany do profilaktyki, diagnostyki i terapii zaburzeń psychicznych.
Terapeuta uzależnień – według Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, rehabilitację osób uzależnionych mogą prowadzić lekarze, którzy posiadają specjalizację z psychiatrii oraz osoby legitymujące się certyfikatem specjalisty terapii uzależnień. W terapii mogą brać udział również osoby posiadające certyfikat instruktora terapii uzależnień. Certyfikat specjalisty uzyskać może osoba, która posiada wyższe wykształcenie medyczne lub wyższe w dziedzinie psychologii, socjologii, pedagogiki, resocjalizacji, teologii lub nauk o rodzinie. Natomiast certyfikat instruktora uzyskać może osoba z minimum średnim wykształceniem. Certyfikaty można uzyskać po ukończeniu specjalnego szkolenia w dziedzinie uzależnienia.
Psychiatra – lekarz medycyny, który ukończył studia medyczne, a potem specjalizację z psychiatrii. W pracy z pacjentami rozpoznaje objawy, stawia diagnozę, stosuje głównie środki farmakologiczne. Może zalecić wspomaganie leczenia psychoterapią. Ma możliwość wydawania dokumentów świadczących o stanie zdrowia psychicznego. Do psychiatry warto się udać np. w przypadku podejrzenia zaburzeń osobowości, depresji, schizofrenii. Na wizytę u psychiatry możemy zdecydować się sami; może też ją zalecić lekarza pierwszego kontaktu lub psycholog (Warszawa).
Interwent kryzysowy – to osoba, która pomaga osobom w różnych kryzysach. Niekoniecznie musi to być psycholog Warszawa lub psychoterapeuta. Interwentem może równie dobrze zostać lekarz, pedagog, policjant, strażak, ratownik medyczny lub osoba w ogóle niezwiązana z wykształceniem pomocowym.
Interwencja kryzysowa posiada kilka charakterystycznych cech, które wyróżniają ją na tle innych form pomocy:
- obejmuje około 10 spotkań – jest to pomoc krótkoterminowa ograniczenie czasu pomocy
- wielotorowość oddziaływania (pomoc może polegać nie tylko na rozmowie)
- ograniczenie celów (interwent kryzysowy koncentruje się na problemie centralnym)
- aktywna postawa terapeuty (dzieli się swoją wiedzą, proponuje konkretne rozwiązania problemu)
- bezzwłoczne rozpoczynanie interwencji (podejście ratunkowe, obowiązkiem interwenta jest szybka ocena sytuacji zagrożenia)
Coach – osoba, która ukończyła szkolenie lub kurs lub studia podyplomowe z zakresu coachingu. Dobrze jest, jeśli coach posiada certyfikat organizacji zrzeszającej coachów (np. International Coach Federation lub International Coaching Community). Zadaniem coacha jest odnalezienie i wyzwolenie potencjału w swoim kliencie. Coach wspiera klienta w określeniu ważnych dla niego celów i towarzyszy w ich realizacji poprzez tworzenie przestrzeni do analizy obecnej sytuacji, możliwych działań, motywowanie do działania.
Trener – osoba posiadająca wiedzę i umiejętności z zakresu prowadzenia grup warsztatowych, treningowych i szkoleniowych. Takie niezbędne kompetencje trener zdobywa w szkole trenerskiej oraz na różnego rodzaju szkoleniach specjalistycznych pogłębiających jego wiedzę specjalistyczną z metod pracy z grupą oraz poszczególnych tematów szkoleniowych. Ważne, by zauważyć, że do prowadzenia grup terapeutycznych niezbędne jest bycie psychoterapeutą posiadającym dodatkowo doświadczenie w pracy z grupami.